Како што е забележано, ова е конечна одлука на 36-годишниот Португалец. Неговиот договор со Јувентус истекува на 30 јуни 2022 година.

Претходно беше објавено за интересот на ПСЖ за Португалецот. Спортскиот директор на францускиот клуб наводно разговарал за условите на договорот со агентот на португалскиот напаѓач.

За потсетување, Роналдо игра за Јувентус од 2018 година. Минатата сезона тој стана најдобар стрелец на италијанскиот шампионат, постигнувајќи 29 гола.

Покрај тоа, Роналдо стана најдобар стрелец на Европското првенство во 2020 година, и покрај раната елиминација на репрезентацијата на Португалија. Роналдо ЕВРО 2020 го заврши со пет гола (три од пенал) и една асистенција на четири натпревари.