Седум лица се повредени во централниот украински град Днипро (Днепропетровск) во руски ракетен напад во раните утрински часови во вторникот.

Украинските воздухопловни сили соопштија дека собориле два крстаречки ракети Искандер-К над регионот. Отпадоци од проектили ја оштетија цивилната инфраструктура, предизвикувајќи пожари и повредени цивили, меѓу кои и две деца.

Во нападот беа оштетени автомобили и искршени стакла на станбени згради и болница.

Руските сили лансираа и четири беспилотни летала во текот на ноќта, од кои два беа соборени над Чернигов. Москва, исто така, извести за соборување на украинско беспилотно летало над пограничниот регион Белгород.