Во интервју за британскиот весник „Сандеј тајмс“, главниот советник на Нетанјаху за надворешна политика, Офир Фалк, рече дека предлогот на Бајден е „договор за кој се договоривме – не е добар, но ние многу сакаме заложниците да бидат ослободени, сите“.

„Има многу детали што треба да се разработат“, рече тој, додавајќи дека израелските услови, вклучително и „ослободувањето на заложниците и уништувањето на Хамас како геноцидна терористичка организација“, не се променети.

Бајден, кој првично ја поддржуваше израелската офанзива во Газа, но подоцна отворено го критикуваше големиот број цивилни жртви во операцијата, вчера претстави план во три фази за ставање крај на војната, кој беше добиен од владата на Нетанјаху, забележа Ројтерс.

Првата фаза вклучува шестнеделно примирје и враќање на некои од заложниците кои ги држи Хамас, по што конфликтните страни ќе преговараат за неодреден прекин на непријателствата во втората фаза, во која ќе бидат ослободени преостанатите живи заробеници, рече Бајден. . Третата фаза вклучува реконструкција на Газа.

Се чини дека оваа низа сугерира дека Хамас ќе продолжи да игра улога во исполнувањето на условите посредувани од Египет и Катар.

Во текот на изминатите неколку месеци, Бајден поддржа неколку предлози за прекин на огнот, секој со слична рамка на онаа што ја наведе во петокот, но сите тие не успеаја. Во февруари, американскиот претседател објави дека Израел се согласил на прекин на огнот до светиот муслимански месец Рамазан, кој започна на 10 март. Сепак, такво примирје не беше постигнато.

Главната точка на спорот беше инсистирањето на Израел дека ќе разговара само за привремен прекин на непријателствата додека движењето Хамас не биде целосно уништено. Исламистичката група, која досега не покажа знаци на повлекување, вели дека ќе ги ослободи заложниците само доколку има траен прекин на непријателствата.

Израелскиот премиер е под притисок да ја задржи својата коалициска влада недопрена, забележува Ројтерс. Двајца екстремно десничарски партнери се заканија дека ќе се откажат во знак на протест поради секој договор за кој велат дека го фаворизира Хамас. Еден од центристичките партнери, поранешниот генерал Бени Ганц, сепак, сака да се разгледа договорот.

Хамас ги поздравува некои услови во предлогот на американскиот претседател.