Русите предводени од Андреј Рубљов и Данил Медведев, немаа проблем денеска против Германците. И Рубљов и Медведев ги добија своите сингл мечеви со по 2-0 во сетови.

За Русија ова е прво финале во Дејвис купот после 2007 година