Пратениците во Долниот дом на канадскиот Парламент синоќа едногласно ги прогласија како „геноцид“ руските напади врз Украина, забележувајќи дека има „доволно докази за систематски и масовни воени злосторства против човештвото“ извршени од Москва.

Во нацрт-декларацијата на Долниот дом се наведува дека руските воени злосторства вклучуваат масовни злосторства, систематски случаи намерно убивање украински цивили, сквернавење трупови, присилно пренесување украински деца, тортура, физички повреди, психички повреди и силување.

Претходно овој месец премиерот Џастин Трудо рече дека е „апсолутно исправно“ кога се повеќе луѓе ги опишуваат руските акции во Украина како геноцид, поддржувајќи ги обвинувањата изнесени од американскиот претседател Џо Бајден.

Бајден претходно рече дека инвазијата на Украина е геноцид, но додаде дека останува на меѓународните адвокати да одлучат дали инвазијата ги исполнува критериумите за геноцид.

Русија, која ги негира наводите за геноцид, својата акција во Украина ја нарекува „специјална воена операција“, со обвинувања на украинската страна за геноцид врз луѓето што зборуваат руски јазик во земјата, обвинение што Украина, пак, го отфрла како бесмислица.

Канада е меѓу земјите што воведоа санкции кон Русија по инвазијата на Украина на 24 февруари. Во текот на вчерашниот ден таа воведе дополнителни санкции за 203 лица за кои вели дека се соучесници во обидот на Русија да го анектира регионот Донбас во источна Украина.

Канадската Влада исто така најави дека ќе ја измени легислативата за да дозволи запленетите руски средства да ги исплати за обновата на Украина односно како помош за оние кои се погодени од руската инвазија.