Четворицата министри за надворешни работи разговараа и за последната рунда меѓународни разговори во Виена за иранската нуклеарна програма и како да се покаже солидарност со Литванија поради неодамнешните дејствија на Кина, објави Министерството на Твитер.

Американскиот претседател Џозеф Бајден и рускиот претседател Владимир Путин планираат денеска да разговараат телефонски, според најавите од Белата куќа и Кремљ, во време кога Вашингтон подготвува заеднички одговор со европските сојузници на руското воено зајакнување на границата со Украина.