Владата на САД и четири други земји се приклучуваат на напорите за првпат оваа година, познат како „повик од Крајстчрч“. Иницијативата вклучува околу 50 земји и технолошки компании, вклучувајќи ги Гугл, Фејсбук, Твитер и Амазон.

Иницијативата беше именувана по град од Нов Зеланд каде екстремист уби 51 лице во џамија во 2019 година, а нападот беше пренесуван на Фејсбук.

Целта на состанокот е да се ревитализираат напорите за координација, особено откако американскиот претседател Џо Бајден ја презеде функцијата и вклучување повеќе технолошки компании. Макрон и Ардерн ја поздравија одлуката на САД како потенцијален катализатор за посилно дејствување.