Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан предупреди дека ќе има „повеќе чекори“ за одговорот на Вашингтон на нападот со беспилотно летало во кој загинаа припадници на американската војска пред една недела.

Саливан го нарече она што се случи во петокот „само почеток, а не крај“ на репресијата на проиранските милиции во Ирак и Сирија, неколку часа откако самиот Иран ги предупреди САД да бидат претпазливи за два брода поврзани со командоси на Исламската република.

„Подготвени сме да се спротивставиме на сè со што која било група или земја ќе се обиде да нè удри. Планираме да напаѓаме повеќе и повеќе акции, за да испратиме јасна порака дека САД ќе одговорат кога нашите сили се нападнати кога нашите луѓе се убиени“, изјави Саливан за NBC.

Нападите врз цели на милицијата по нападот со беспилотно летало Катаиб Хезболах следеа по неколкудневните предупредувања дека таква операција е во тек. Белата куќа уверува дека Ирак бил предупреден за нападите, иако Багдад негира и се заканува со непредвидливи последици. Убиени се 17 членови на Силите за народна мобилизација, група претежно проирански милиции кои беа интегрирани во ирачките безбедносни структури во последниве години.

Неколку часа подоцна, беа објавени нови американски напади врз цели на бунтовниците Хути во Јемен, чија цел, според Централната команда (CENTCOM), крстаречки и противбродски ракети пред да бидат „лансирани против бродови во Црвеното Море“.

Вториот напад против Хутите (од Велика Британија до Бахреин и Нов Зеланд) поддржани од сојузниците на САД во поморската коалиција беше изведен во текот на викендот, а борците, кои контролираат околу една третина од Јемен, се заканија дека ќе возвратат.

Иран цврсто избегнува директно вклучување во конфликтот и јасно стави до знаење дека не сака војна со Соединетите Држави, разбирање што го повтори и Пентагон. Сепак, по нападите врз цели на Хутите во текот на викендот, земјата ги нарече „флагрантно кршење на меѓународното право од страна на САД и Велика Британија“.

Во меѓувреме, Техеран ги предупреди САД во неделата да не нападнат два товарни брода – Бехшад и Савиз – опишани во американските, израелските и другите блискоисточни медиуми како шпионирање.

Предупредувањето, набргу по масовните американско-британски напади врз цели на Хути, се однесуваше на бродови во сопственост на предната компанија санкционирана од САД за државната бродска линија Исламска Република Иран.