-Десетици спасувачи ги расчистуваа урнатините во потрага по жителите кои се уште може да бидат заробени, рече полицаецот Равиндра Кадам.

Тој рече дека зградата се срушила доцна синоќа. Обилните монсунски дождови во текот на денот поплавија неколку делови на Мумбаи, финансиски и забавен центар во Индија.

Телевизиски канал од Newу Делхи објави дека зградата се срушила во сиромашен кварт во областа Малад Запад во Мумбаи.

Локалните жители им помогнале на пожарникарите и полицијата да спасат луѓе, а седум повредени се пренесени во болница во предградието на Кандивали. Во Мумбаи, каде паднаа 222 милиметри дожд во 12 часот, многу патишта, железници и населени места се под вода. Пропаѓањето на зградата е вообичаено во Индија за време на сезоната на монсуните – од јуни до септември.