Станува збор за воз којшто сообраќа на релација Скопје-Гевгелија. Од МВР соопштија дека на машиновозачот му била укажана лекарска помош од страна на Итната медицинска помош.

Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Гевгелија и извршен е увид на местото на незгодата.