Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека нема причина да се грижите за Deutsche Bank откако вредноста на нејзините акции нагло падна поради стравувањата од банкарска криза, јавува Анадолија.

„Deutsche Bank го модернизираше својот бизнис модел и се реорганизираше. Таа е многу профитабилна банка, нема причина за грижа“, изјави Шолц за новинарите во Брисел, на крајот од самитот на лидерите на Европската унија.

Тој рече дека на средбата лидерите на Унијата разговарале за последните случувања на светските пазари и за состојбите во европските земји.

Вредноста падна за 13 отсто

„Европската банкарска супервизија и финансискиот систем се робусни и стабилни, европските банки имаат силни капитални ресурси, благодарение на работата во изминатите години и напорите на самите банки“, нагласи Шолц.

Акциите на Deutsche Bank паднаа за 13 отсто во петокот, откако промените во неплаќањето на заемите се зголемија поради загриженоста за можна светска банкарска криза.

Проблемите на швајцарската банка Credit Suisse и банкротот на американската Silicon Valley Bank и Signature Bank ја зголемија загриженоста за стабилноста на глобалниот банкарски сектор.