Силен земјотрес со првична магнитуда од 4,6 степени доцна вечерва во соседна Србија.

Според првичните информации на ЕМСЦ земјотресот е со епицентар на 17 километри од Крушевац, 48 километри од Ниш. Регистриран е во 21 часот и 40 минути.

Во моментов нема информации за предизвикана материјална штета.