Синоќа, мирните улици на скопски Бит Пазар беа нарушени од она што може да се опише само како сцена од филм. Полициската потера во која учествувале две лица од Арачиново, Скопје, ескалирала кога возилото на осомничените се судрило со полициски автомобил во обид да побегнат. Инцидентот доведе до нивно апсење и откривање на огнено оружје и муниција, расветлувајќи ги немилосрдните напори на локалните органи за спроведување на законот за одржување на мирот и безбедноста во градот.

Инцидентот се расплетува

Скопска полициска потера

Потерата започнала кога локалната полиција при рутинска патрола на подрачјето на Бит Пазар му дала знак на сомнително возило да застане. Спротивно на очекувањата на полицајците, автомобилот со двајца патници од Арачиново забрзал, удирајќи во полициското возило пред да се оддалечи. Овој чин на пркос предизвика итен и решителен одговор на полицијата, која по тесните скопски улички го бркаше возилото

Конфронтација и апсење

Потерата завршила кога полицијата успеала да го пресретне автомобилот, што доведе до апсење на двајцата мажи идентификувани само со нивните иницијали, М.Б., на возраст од 31 година и Ј.Б., на возраст од 29 години. Полицијата заплени  јакна со два пиштоли и 20 куршуми со различен калибар која обвинетите ја фрлиле во текот на бегството.

Одговор на органите за спроведување на законот

МВР преку соопштение ги пофали вклучените службеници за нивната храброст и брзо размислување. Инцидентот е доказ за предизвиците со кои секојдневно се соочуваат органите на прогонот и нивната непоколеблива заложба за обезбедување јавна безбедност. Двете лица во моментов се во притвор, а во тек е темелна истрага за да се утврди мотивот зад нивните постапки и дали се поврзани со пошироки криминални активности.

Надлежните најавија дека по комплетирање на документацијата на случајот против двете лица ќе биде поднесена соодветна тужба. Овој инцидент ја нагласува важноста на владеењето на правото и последиците од вклучувањето во криминално однесување.

Извор: Makfaks