Обвиненија за силување

Полицијата од СВР Скопје приведе две лица на возраст од 20 и 24 години од скопско село. Причината? Сомнение за нивна вмешаност во обљуба со малолетно лице. По целосното уредување на документацијата на случајот, се отвора патот за правна постапка.

Ѓорче Петров : Таксист нападнал патник

Ѓорче Петров во раните утрински часови бил сведок на вознемирувачки инцидент кога таксист нападнал 25-годишен патник, идентификуван како П.Г. Напаѓачот му одзел пари на патникот кој го пријавил случајот во 03:00. Во тек се истраги за расветлување на овој вознемирувачки напад.

Украинки ограбени во центарот на Скопје

Странски државјанки И.Р. (39) и Т.Л. (35), двете од Украина со престој во Скопје, станаа жртва на насилен грабеж во нивната резиденција во Центар. Двајца напаѓачи со употреба на физичка сила и закани одзеле пари, мобилни телефони и друг имот. Органите за спроведување на законот активно трагаат за да ги изведат виновниците пред лицето на правдата.

Несреќа на полноќ на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“.

Опасна ноќ се одвивала во 00:15 часот кога „опел вектра“ со скопски таблички се судрила со билборд на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“. А.К. (35), возачот се здобил со тешки повреди, како и 27-годишната сопатничка М.К. И на двете повредени им била укажана итна лекарска помош во Градската општа болница „Свети Наум Охридски“.

Реакција на полицијата во Карпош по извршено насилство над поранешна партнерка

Во инцидент во скопската населба Карпош, полициските службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го приведоа В.Л. (26) од Скопје. Апсењето следува по физичкиот напад врз неговата 25-годишна поранешна партнерка, каде наводно употребил тап предмет.

Извор 4news

Извор Faktor

Извор Makpress

Извор Makpress

Извор Makpress