Утринската температура низ Македонија денеска ќе се движи од 4 до 11, а максималната ќе достигне од 18 до 26 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 7, а дневната ќе достигне до 24 степени.

До недела времето ќе биде стабилно со пораст на температурата на воздухот.