Соуса ќе продолжи да работи со тимот и покрај неуспешниот настап на ЕВРО 2020

– Ние нема да постигнеме ништо ако постојано менуваме тренери. Ние сакаме да играме фудбал и да доминираме со противниците. Животот понекогаш може да предизвика изненадувања, но верувам дека Соуса е искусен тренер и знае што му треба на овој тим. Тој има договор, тој е добар тренер и ќе остане во националниот тим. Секако, штета е што го завршивме ЕВРО 2020 без резултат. Беше дури и поболно отколку на Светското првенство во 2018 година, бидејќи овој пат изгледавме статистички подобро, истакна Боњек.

Репрезентацијата на Полска го освои последното, 4-то место во групата Е на Евро 2020, освојувајќи 1 бод на 3 натпревари. Тимот не успеа да стигне до плејофот на турнирот.