Извештаите за распоредување на повеќе од 90.000 војници од Русија неодамна ги поттикнаа Соединетите Држави и Германија да ја повторат својата поддршка за украинската независност и територијален интегритет.

-Ако Русија употреби сила против Украина, тоа ќе има последици, рече Столтенберг во Брисел.

Москва негираше директна вмешаност во седумгодишната војна на Киев со сепаратистите во источна Украина и покрај доказите за руски војници и друга помош. Таа ги минимизираше неодамнешните извештаи за движењето на нејзините војници како внатрешно прашање.

-Ова е втор пат оваа година Русија да акумулира голема и невообичаена концентрација на сили во регионот, рече Столтенберг.

Русија оваа недела започна воени вежби во регионот на Црното Море во близина на Украина. Претходно украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата земја е подготвена за каква било руска ескалација и дека неидентификувани Руси и Украинци планираат да ја соборат неговата влада следната недела.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен и 29 други министри за надворешни работи на НАТО треба да се сретнат во Летонија на 30 ноември, а активностите на Русија се високо на агендата. Блинкен и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се очекува да присуствуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ на 2-3 декември.