За околу две недели во парламентот на пленарна седница ќе излезат уставните измени. Алијанса за Албанците имаше состанок минатата недела на централното претседателство. Воопшто не дискутиравме за тоа дали остануваме или излегуваме од Влада. Битно ни е да поминат уставните промени, се уште сме оптимисти дека има шанси да се случат, да се започнат уставните промени. Ако не ќе видиме како понатаму. Како ќе се одвиваат работите така и ќе одлучуваат партиските тела на Алијанса за Албанците, изјави претседателот на АA, Арбен Таравари, објави Макфакс.

Тој не мисли дека е добро да се одржат избори во ноември или декември бидејќи редовните претседателски се во март или април.

– Мислам дека редовни парламентарни избори не треба да има во јули, бидејќи три месеци пред тоа се претседателските. Двојни избори за три месеци е нерационално. Треба консензус за датумот кога ќе се одржат парламентарните избори, вели Таравари.

Тој одговори дека со Ахмети не разговарал ништо на средбата неодамна, туку дека биле заеднички на ист настан.