Администрацијата на Бајден вчера ја започна својата прва средба на високо ниво со Кина, истакнувајќи дека кинеските активности се закануваат на глобалниот поредок заснован на правила и велејќи дека Вашингтон ќе застане во одбрана на своите пријатели.

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен и советникот за национална безбедност Џејк Саливан се состанале со највисокиот претставник на кинеската комунистичка партија за надворешна политика Јанг Јиечи и министерот за надворешни работи Ванг Ји во Анкорџ, Алјаска.

– Ќе разговараме за нашата длабока загриженост во врска со постапките на Кина, вклучително и во Ксинџијанг, Хонг Конг, Тајван, сајбер нападите врз Соединетите држави, економската принуда на нашите сојузници, рече Блинкен пред новинарите на отворањето на состанокот.

Тој додаде дека секоја од овие акции „го загрозува поредокот заснован на правила што ја одржува глобалната стабилност“.

Како долг одговор на воведните зборови на САД, Јанг возврати со обвинување дека Соединетите држави ја користат својата воена моќ и финансиска надмоќ за да извршат притисок врз земјите и да ја злоупотребат националната безбедност за да ја загрозат иднината на меѓународната трговија.

Тој рече дека Ксинџијанг, Хонг Конг и Тајван се неразделни делови на кинеската територија и дека Кина силно се спротивставува на мешањето на Американците во нивните внатрешни работи.

Јанг додаде дека човековите права во Соединетите држави се на ниско ниво со оглед на „масакрот“ врз Афроамериканците и додаде дека Соединетите држави треба да ги решаваат своите работи, а Кина своите.

Тој им порача на САД дека треба да се откажат од „менталитетот на Студената војна“ и конфронтациите, додавајќи дека Вашингтон го користел своето воено и финансиско влијание за да ги потисне другите нации и „да охрабри некои земји да ја нападнат Кина“.

– Што се однесува до односите со Соединетите држави, како што рече претседателот Си Џинпинг, се надеваме дека нема да има конфликт. Значи, нема конфликт, туку меѓусебно почитување и соработка со взаемна корист, рече тој.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан на почетокот на разговорите со кинеските колеги во Алјаска рече дека САД не бараат конфликт, туку ја поздравуваат жестоката конкуренција и „секогаш ќе се залагаат за своите принципи, за својот народ и за своите пријатели“.

Она што е вообичаено на ваквите средби на високо ниво, неколку минутниот воведен говор пред новинарите траел повеќе од еден час.

Потоа, висок службеник на американската администрација рече дека Кина веднаш го „прекрши“ протоколот на договорот, што беше по две минути воведни забелешки од секого.

– Се чини дека кинеската делегација пристигна со намера за пропаганда, насочена кон јавен театар и драма, коментира официјалното претставник пред новинарите во Алјаска.

Шефот на кинеската делегација Јанг ги обвини Соединетите држави дека не го почитуваат дипломатскиот протокол, најавувајќи санкции против кинеските власти пред состанокот.

Пред разговорите, Соединетите држави објавија низа активности насочени кон Кина, вклучително и потег да започнат со одземање на кинеските телекомуникациски лиценци, судски повици до голем број кинески ИТ компании заради националната безбедност и ажурирана санкција за Кина поради ограничување на демократијата во Хонг Конг.