Терористички напад ја погоди Москва

Во застрашувачки пресврт на настаните, групата Исламска држава ја презеде одговорноста за смртоносниот вооружен напад што се случи во концертната сала во Москва. Нападот, кој се случи на 22.03.2024, остави трага на пустош по него, при што руските власти потврдија неверојатен биланс на загинати од најмалку 40 лица, како што објави Гардијан.

Барања за одговорност

Според извештаите на „Тајмс оф Израел“, борците на ИД наводно го организирале нападот, насочен кон значителен собир во предградието на руската престолнина. Групата ги пренесе своите злобни намери преку соопштение објавено на апликацијата за пораки Телеграм, нагласувајќи ја дрскоста на нападот.

Најстрашниот терористички напад во Русија после московскиот театар 2002 и школото во Беслан 2004 - најмалку 5 терористи неселективно стрелаа

Невини фатени во вкрстен оган

Трагично, меѓу жртвите на овој грозоморен чин има и деца, како што детализира рускиот медиум Фонтанка. Нина Останина, членка на Државната дума, жали за загубата на млади животи, фрлајќи мрачна сенка врз колективната жалост на нацијата. Сведочења на очевидци

Очевидец на ужасниот терористички напад даде застрашувачки увид во начинот на дејствување на напаѓачите. Опишувајќи ги напаѓачите како брадести и вооружени со автомати АКМ, сведокот го раскажа хаосот што се случи во концертната сала. Напаѓачите, покажувајќи ниво на прецизност што укажува на воена обука, пукаа низ огнено оружје и запаливи направи, предизвикувајќи паника и пандемониум меѓу толпата која не се сомневаше на ваков напад.

Како амбасадата на САД знаеше за бруталниот терористички напад во Москва и дали ова е сериозен пропуст на руските безбедносни служби?

Херојски спасувачки напори

Среде хаосот, одговорните за итни случаи храбро влегоа во акција, оркестрирајќи ја евакуацијата на приближно 100 лица заробени во пеколот. Со пламенот што ја зафати структурата, гостите заробени во салата беа спасени од опасните височини, бидејќи пожарникарите распоредија скали за да им го олеснат бегството.

Брза правда

После нападот, властите не губат време при апсењето на еден од сторителите, нудејќи трошка надеж среде пустошот. Сепак, мрачната реалност на ситуацијата опстојува, при што бројот на загинати надмина 40, а над 130 лица останаа повредени по нападот.

Анализа и рефлексија

Додека нацијата се бори со последиците од овој бесмислен чин на насилство, експертите размислуваат за природата на тактиката на напаѓачите. Врз основа на сознанијата добиени од нападот, аналитичарите го истакнуваат борбеното искуство на сторителите, прецизното планирање и бесчувствителното непочитување на невините животи. Софистицираноста на нивното оружје и стратешкото извршување ја нагласуваат сериозната закана што ја претставуваат екстремистичките елементи.

 

– поединцитe имаат борбено искуство во минатото
– терористите биле добро обучени во камп за обука
– вешто ракуваа со оружје, имено пренесување оган во движење, плус совршено менување на муниција на оружјето
– непријателот ги разработи сите елементи на терористичкиот напад според „тајмингот“
– дејствувал без непотребни емоции и ладнокрвно пукал во невооружени луѓе (најверојатно биле под дејство на супстанции)
– оружјето на непријателот имаше монтирано подесување во форма на батериски светла и фар.
– оружјето не е првобитна свежина, и се испуштаат искри, „искри змејови“, односно оружјето лежело некаде долго време и било неправилно складирано, 

За жал, се работа со добро организирана група; вчерашниот „пастир“ на овци не можеше да го стори тоа.