Амбасадата на САД во Русија издаде сериозно предупредување на 08.03.2024, наведувајќи опасност од екстремистички напади во Москва. Денеска, 22.03.2024 се случи најкрвавиот терористички напад на територија на Русија во последните 20 години. Дали ова е сериозен пропуст на руските безбедносни служби ?

Лидер ја објави следната вест на 08.03.2024.

Како амбасадата на САД знаеше дека ќе има страшен терористички напад во Москва?

Најстрашниот терористички напад во Русија после московскиот театар 2002 и школото во Беслан 2004 - најмалку 5 терористи неселективно стрелаа

Најмалку 40 животи се изгубени во разорно масовно пукање во реномираното концертно место Crocus City Hall, лоцирано во московското предградие Красногорск. Извештаите покажуваат дека нападот, извршен од три лица облечени во маскирна облека, оставил и над 100 поединци ранети. Инцидентот предизвика шокираност низ заедницата додека првите лица што реагираа и очевидците се соочија со последиците од грозоморниот чин.

Ваков масакр и терористички акт, Москва нема видено од 2002 и 2004 година, кога чеченски екстремисти упаднаа во театар во Москва и во школо во Беслан.

(ВИДЕО) Масовно пукање во Москва: Терористи пукаа на сите страни – невидено крвопролевање и масакр на концерт во Crocus City Hall, најмалку 12 мртви и 35 ранети!

Хаос и масакр се расплетуваат среде експлозивни ерупции

Извештаите на очевидците даваат ужасна слика за настаните што се случија. Пред дожд од куршуми, експлозија ја потресе концертната сала, потопувајќи ги присутните во состојба на паника и збунетост. Напаѓачите, вооружени и опасни, лансираа низа пукотници, неселективно насочени кон недолжни цивили.

(ВИДЕО) Масовно пукање во Москва: Терористи пукаа на сите страни – невидено крвопролевање и масакр на концерт во Crocus City Hall, најмалку 12 мртви и 35 ранети!

Сцени на хорор снимени на социјалните мрежи

Како што се рашири веста за пукањето, сликите и видеата ги преплавија платформите на социјалните мрежи, нудејќи увид во хаосот и масакрот што се случува во Crocus City Hall. Дим извира од местото на настанот додека храбрите поединци ги ризикуваа своите животи за да избегаат од смртоносниот напад. Застрашувачките снимки служат како мрачен потсетник за кревкоста на животот наспроти бесмисленото насилство.

Ситуацијата сега

Се верува дека има уште најмалку200 луѓе заробени во концертната сала. Терористите не се фатени, иако едно лице поврзано со нападот е уапсено. Кровот на салата се урна, но објектот остана цел. Во време на овој брутален терористички напад, имало преку 7 илјади луѓе во концертната сала.