Раперот Лил Кид почина во петокот вечерта, потврди неговиот брат Лил Готит. Кид, чие родено име беше Рахид Џевон Рендер, имаше само 24 години.

Тој беше најпознат по работата со Тревис Скот и Крис Браун на неговиот последен албум „Trapped on Cleveland 3“.

Причината за смртта на Лил Кид не е официјално позната, а многумина се сомневаат во убиството бидејќи тој бил вмешан во низа матни дела.

Раперот требаше да настапи во Северна Каролина во саботата вечерта.