Во мрачен пресврт на настаните, властите во Скопје беа известени за трагично откритие на 25 април 2024 година. 23-годишниот поединец идентификуван како В.М., кој живеел во областа Гази Баба, бил пронајден починат во неговиот дом.

Трагично откритие: 23-годишник пронајден мртов

Околу 17 часот и 10 минути до СВР Скопје е пријавена за прерана смрт на В.М. Понатамошни детали открија дека младиот човек бил пронајден мртов во неговата резиденција. По пристигнувањето, лекар од Итната медицинска помош го констатирал несреќното поминување, констатирајќи отсуство на видливи знаци на насилство.

Започнати се истражни и обдукциски постапки

По првичниот преглед, СВР Скопје набргу поведе истрага за околностите околу трагичниот инцидент. Постапувајќи по насоки на Јавен обвинител, телото на починатиот е пренесено на темелна обдукција, со цел расветлување на причините за смртта.