Четворица Американци се уапсени вчераутро поради агресивно однесување кон органите на редот во Кисела Вода.

Уапсени Американци

МВР извести дека на 27.04.2024 година во 05:00 часот во месноста Кисела Вода, полициски службеници од СВР Скопје привеле лица идентификувани како К.Т.Ц. (27), А.Ј.М. (25), Д.М. (24), и М.А.Ј. (24), сите со потекло од САД. Расправијата започнала како вербална расправија, но набрзо прераснала во физичка пресметка, по што полициската интервенција.

Официјална изјава

„Приведените го нарушиле јавниот ред и мир со вербална расправија која потоа довела до физичка пресметка. Понатаму, дел од нив покажале агресивно однесување кон полициските службеници кои вршеле службени задачи“, соопшти МВР.

Се чека правна постапка

Инволвираните лица во моментов се во полициски притвор и се чека на понатамошна правна постапка. Против нив се очекува да бидат поднесени пријави за нарушување на јавниот мир и напад на органите на редот.

Инцидентот служи како потсетник за потребата сите поединци, вклучително и странците, да се придржуваат до локалните закони и прописи и да се однесуваат на почит кон службениците за спроведување на законот.