На годишниот самит на Републиканската еврејска коалиција во саботата, поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) им вети на своите приврзаници дека повторно ќе ја воведе забраната за влез во САД на граѓаните од земјите со мнозинско муслиманско население, доколку тој биде реизбран.

– Се сеќавате на таа забрана, ќе ја вратам уште првиот ден – нагласи Трамп пред насобраните еврејски републиканци, потсетувајќи на неговата контроверзна политика од 2017 година, која го ограничи влезот на државјаните на Иран, Либија, Сомалија, Сирија, Јемен, Ирак и Судан.

 

Забраната брзо беше оспорена на суд под обвинение дека дискриминирала одредени религиозни групи, но таа беше популарна меѓу поддржувачите на Трамп.

 

Претседателот Џо Бајден ја укина забраната во неговите први денови во Белата куќа во 2021 година. Последното ветување на Трамп дека ќе го врати на самитот предизвика бурни реакции и поделени мислења.

Трамп, исто така, ја истакна својата силна поддршка за Израел. На митинг во Лас Вегас, поранешниот претседател изјави дека „ќе го брани нашиот пријател и сојузник, државата Израел, како никој досега“. Карактеризирајќи го конфликтот меѓу Израел и Хамас како „борба меѓу цивилизацијата и дивјаштвото, граѓанството и изопаченоста и помеѓу доброто и злото“, Трамп дополнително ја истакна својата решеност да го поддржи Израел.

Иако Трамп ја нападна администрацијата на Бајден, тој остана воздржан во критикувањето на неговите политички ривали, сугерирајќи напнатост во политичкиот пејзаж на Соединетите држави како што се приближуваат претседателските избори.