Утринската температура ќе се движи од 14 до 20 степени, а дневната од 20 до максимални 35 степени.

Во Скопје слично време со максимална дневна температура до 30 степени.

Ваквото време ќе продолжи и во текот на утрешниот ден. Според метеоролозите стабилизација се очекува од среда кога времето ќе биде сончево со мала локална облачност, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.