Украина и испрати на германската влада официјално барање за испорака на крстаречки ракети воздух-земја Таурус со дострел од најмалку 500 километри, соопшти во саботата германското Министерство за одбрана за АФП.

„Добивме барање од украинската страна во последните неколку дена“, рече портпаролката, без да наведе детали за количествата.

Сега останува да се види дали Берлин ќе го одобри барањето или не, што најверојатно ќе предизвика жестока внатрешна дебата.

Германската влада значително го зголеми снабдувањето со оружје за Киев во последните месеци, но досега беше воздржана во врска со обезбедувањето крстосувачки ракети или поддршка за украинските воздухопловни сили, како што е помошта за испорака на ловци Ф-16.

Таурус е крстосувачка ракета воздух-земја што ја носат ловци и развиена од истоимената германско-шведска компанија. Поради својот дострел, би можел да погоди цели далеку зад сегашната линија на фронтот во источна Украина.