Лидерите на земјите-членки од Европската Унија одлучија да отворат преговори за членство во ЕУ со Украина и Молдавија, а да ѝ дадат кандидатски статус на Грузија. Одново ладен туш за македонската евроинтеграција, па пред нас други држави добиваат преговори за членство.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја поздрави одлуката донесена на самитот во Брисел како „победа“ за неговата земја и Европа.

„Ова е победа за Украина. Победа за цела Европа. Победа која мотивира, инспирира и зајакнува“, рече Зеленски во објавата на X, порано позната како Твитер.

Портпаролот на Шарл Мишел, претседателот на Европскиот совет, рече дека договорот е едногласен.

Унгарија долго време се спротивставуваше на разговорите кои започнуваат со Киев, но сепак го повлече својот приговор.

Украина и Молдавија аплицираа за пристап во ЕУ откако Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина во февруари 2022 година. И двајцата добија кандидатски статус во јуни минатата година, додека Грузија беше префрлена во тоа време.

Претходно, премиерот Ковачевски наместо да зборува за неиспорачаните реформи премиерот од Брисел со обвинувања за опозицијата.

Единствена причина зошто не почнавме со отворање на поглавја е неисполнувањето на условот од преговарачката рамка за уставни измени, изјави премиерот Ковачевски во Брисел не земајќи предвид дека досега ВМРО-ДПМНЕ се обиде да помогне на власта, но напразно.