Делегатите на партискиот конгрес во Букурешт ја поддржаа нејзината кандидатура за втор мандат на чело на Европската комисија. Повеќе од 80 отсто од делегатите беа за нејзин втор мандат, односно 400 од поднесените важечки 489 ливчиња дадоа поддршка за Фон дер Лајен.

Фон дер Лајден ги презентираше приоритетите

Единствениот кандидат на ЕПП на гласачкото ливче, Фон дер Лејен, ги посочи војната во Украина, кризата во Газа што го дестабилизира Блискиот Исток и подемот на Кина како клучни предизвици за унијата во наредните години.

„И овде дома, пријателите на (рускиот претседател Владимир) Путин се обидуваат да ја препишат нашата историја и да ни ја украдат иднината. Тие шират омраза зад нивните тастатури. Нека нема сомнеж што е во прашање на овие избори“, рече тој во говор пред делегатите на Фон дер Лајен.

Таа вети дека Европа ќе напредува економски, ќе се справи со трговците со луѓе што ја поттикнуваат илегалната имиграција во блокот, ќе ја зајакне конкурентноста, бизнисот и ќе ги поддржи земјоделците како што се зголемуваат трошоците за живот.

Урсула Фон дер Лајен во Букурешт Фото: Ројтерс

Фон дер Лајден вети дека Европа ќе се справи со радикалните движења

„Нашата мирна и обединета Европа е предизвикана како никогаш досега од популисти, од националисти, од демагози. Тие сакаат да ги погазат нашите вредности и сакаат да ја уништат нашата Европа“, рече Фон дер Лајен, експлицитно именувајќи ја партијата бугарска „Преродба“ меѓу нив.

„Преродба“ не е единствена партија. Таа ги стави во овој кош и АФД, Марин Ле Пен и останати.

„Нема да дозволиме екстремно десничарските популисти во Европа, како што се АфД, Марин Ле Пен или Ренесансата, да ја уништат обединетата Европа што ја изградивме“, рече фон дер Лајен.

Украина прв приоритет

Таа вети поголема финансиска и воена помош за Украина, која води војна против инвазијата на Русија повеќе од две години, и зајакнување на одбранбената моќ на Европа.

ВМРО-ДПМНЕ дел од конгресот во Букурешт

Најголемата партија во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ има своја партиска делегација на овој настан од ЕПП, а истата е предводена од претседател Христијан Мицкоски.