Исто така, се посочува дека фудбалерите, според протоколот за коронавирус, ќе тренираат според индивидуална програма. Во исто време, паралелно ќе се подготвуваат и Брајс Мендес, Родриго Морено, Пабло Форналс и Карлос Солер. Овие играчи беа повикани во националниот тим, но тренираа одделно од останатите.

Претходно, капитенот на националниот тим Серхио Бускетс доби позитивен тест.

На ЕВРО 2020, Шпанците ќе играат во групата Е со селекциите на Полска, Словачка и Шведска. Турнирот ќе трае од 11 јуни до 11 јули.