Додека израелските напади продолжуваат, а борците на Хамас добиваат само скромна поддршка од либанскиот Хезболах, нешто неочекувано, друга милитантна група се приклучи на конфликтот и се претвори во сојузник на палестинската вооружена група.

Имено, пред неколку дена јеменската група Хути истрела проектили кон Израел, кои беа пресретнати од американската морнарица, пишува Ал Џезира. Завчера, Хути повторно го нападнаа Израел, овој пат со крстаречки ракети и беспилотни летала.

Меѓутоа, целите се на голема оддалеченост и за да погодат нешто, прво треба да ги заобиколат американските морнарици кои патролираат во регионот, а потоа и израелските морнарици лоцирани во Црвеното Море. Затоа, дури и ако Хутите погодат нешто, тие можат да предизвикаат само симболична штета.

На прашањето „зошто Хутите се обидуваат“ одговорот е едноставен: со истрелување крстосувачки ракети тие не водат воена, туку политичка војна. А вистинската цел не е Израел, туку најголемиот непријател на Хутите, Саудиска Арабија.

За да се разбере ова, неопходно е да се погледне назад во историјата на Јемен и ривалствата во регионот на Арапскиот Залив.
Додека Газа беше нападната, единствената вооружена поддршка за Палестинците, како што беше ограничена и срамежлива, дојде од иранскиот посредник Хезболах. Хутите ги испукаа првите проектили на 19 октомври во нешто што изгледаше како ограничен, еднократен напад. Но, тоа се случи повторно оваа недела, и тоа во поголем обем, и додека нападите на Хутите беа неефикасни, тие укажуваат на шема: друга група поддржана од Иран се приклучува на палестинската борба.

Во меѓувреме, Белата куќа оваа недела објави дека „Саудиска Арабија покажа подготвеност да продолжи“ со работата според договорот за нормализација со Израел. Саудиска Арабија не го потврди тврдењето на Белата куќа.

Меѓутоа, ако има вистина во изјавата на Белата куќа, најновите лансирања на проектили од страна на Хутите го направија тој план реалност.