Застрашувачките снимки од фрлената бомба од беспилотно летало укажуваат на тоа дека Хамас презема тактики што широко се користат во војната во Украина.

Имено, на видео кое се појави на социјалните мрежи може да се види како беспилотно лета високо над населбата Беит Ханун во разурнатиот север на Газа по повторените израелски воздушни напади. Снимката направена од самиот дрон покажува како дронот го менува фокусот за да ја пронајде и заклучи својата цел и потоа да ја фрли бомбата.

Експлозијата се случила на само неколку метри од група израелски војници кои одмарале. Повеќето војници скокнале на нозе и побегнале, а се чини дека некои останале да легнат, но нивната судбина не е позната, пренесува The Telegraph.

Видеото објавено на социјалните мрежи од военото крило на Хамас не може да биде независно потврдено, но сугерира дека терористичката група прифаќа тактика нашироко видена во војната во Украина, каде што употребата на приспособени комерцијални дронови за напад на непријателот стана рутина.

Хамас првпат ја примени оваа стратегија со разурнувачки ефект на 7 октомври, кога го започна својот ненадеен напад врз Израел, прво користејќи приспособени комерцијални квадрокоптери беспилотни летала за фрлање експлозиви кои ги оневозможија надзорните кули долж граничната ограда со Појасот Газа.

Од самиот почеток на нејзината инвазија на Украина во февруари 2022 година, Русија распореди комерцијални беспилотни летала со експлозивни направи, стратегија што беше брзо усвоена од Украина, која сега се бори да изгради што е можно повеќе беспилотни летала за да изврши извидување и да ги нападне непријателските војници.

Во она што беше опишано како „војна со беспилотни летала“, снимките на социјалните мрежи постојано покажуваат дека руските сили се кријат во ровови се изненадени од напад од мало беспилотно летало (UAV) кое е тешко да се забележи додека не пристигне над главата.

Новите снимки од Газа сугерираат дека Хамас можеби ја научил оваа лекција, иако експертите посочуваат дека бројот и обемот на употреба на беспилотни летала на Блискиот Исток не се ни приближно до она што се случува во војната во Украина.