Џафери е изнервиран бидејќи му го пореметивме мирот.Тој е функционер кој е преку 20 години на високи државни функции.Кога ќе поминете четири години на висока функција или се заморувате и влегувате во еден начин на живеење кој создава бесчуствителност, оценува професорката и пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Иванка Василевска во интервју за „Република“.

Таа е децидна дека личност како Џафери не може да бидат претседател на Собранието.

Тој најмногу би сакал да има контруктивна опозиција која ќе ја контролира и ќе биде безлична и нема да му прави проблеми.Но, тоа не е случајот со ВМРО-ДПМНЕ и со коалиционите партнери-објаснува професорката.

Во пресрет на 18 јуни професорката очекува да биде еден масовен сеграѓански протест.
Со тоа сакаме да му испратиме порака на премиерот и на оваа ненародна власт дека народот бара избори.

Таа објаснува зошто Ковачевски толку бега од избори.

Ковачевски не размислува со своја глава и дојде како решение на претходниот лидер на СДСМ Зоран Заев и неслучајно е одбран. Идејата е да се заборави Заев а за да се заборави Заев треба Ковачевски подолго да биде на власт. Намерата е и што поголема власт да се натрупа во рацете на ДУИ. ДУИ е недопирлива таа е држава во држава. Она што е еклатантно е нивната недоприливост, нивното непроцесуирање и криминал.Тоа е резултат на Рамковниот договор -оценува Василевска.

Таа се потсетува и на изјавата на Ковачевски за онаа снимка каде Џафери ги навредува собраниските служби за кои премиерот вели дека не верува на снимки.

Како дојдовте на власт луѓе, нели ви е срам прашува професорката.

Василевска е убедена дека нема да има датум за преговори и оти тоа јасно го предочи претседателот на Франција Макрон.

Целиот текст прочитајте го ТУКА.