Новак Ѓоковиќ во четири сета загуби од Рафаел Надал во четвртфиналето на Ролан Гарос.

Со овој пораз, Ѓоковиќ ја загуби титулата на Ролан Гарос, Надал има шанса да стигне до 22 титули на големите турнири.

Србинот нервозно реагираше при еден загубен поен.