Вознемирувачки напад со нож за време на црковна служба во предградие на Сиднеј остави најмалку четири лица повредени, меѓу кои и еден бискуп. Инцидентот се случил во црквата на Христос Добриот Пастир во Вејкли, која се наоѓа на приближно 30 километри западно од Сиднеј, како што објави Ројтерс.

Видео снимката открива запрепастувачки напад

Видео снимката од инцидентот, објавена на платформите на социјалните мрежи, го доловува застрашувачкиот момент кога се случи нападот. Снимката сугерира дека напаѓачот му пришол на епископот Мари Емануел додека тој се обраќал на собранието пред црковниот олтар.

Покрај епископот, локалната полиција потврди дека за време на нападот се здобиле со повреди уште три лица. За среќа, нивните повреди не се опасни по живот, а моментално им е укажана лекарска помош од екипи на Брзата помош.

Истрагата е во тек

Деталите за мотивот зад нападот остануваат нејасни, а властите допрва треба да потврдат конкретни детали. Сепак, полицијата соопшти дека привела осомничен во врска со инцидентот.

Овој вознемирувачки инцидент доаѓа само неколку дена по уште една насилна епизода во источен Сиднеј, каде што 40-годишен маж смртно избоде шест лица и повреди неколку други во трговски центар. Последователните напади ја потресоа заедницата и ја зголемија загриженоста за јавната безбедност.

Додека продолжуваат истрагите за двата инцидента, властите неуморно работат на обезбедување безбедност и безбедност на сите жители во регионот.