Како што пренесуваат англиските медиуми меѓу кои и еминентниот и добро упатен „Скај Спортс“ раководството на Челзи донело одлука да се повлече од лигата, и во овој момент од Челзи ги подготвуваат документите со кои ќе побараат да се повлечат од новоформираната лига.

По ова вест , неколку стотици навивачи веднаш излегоа пред стадионот и скандирајќи „Е*и ја Супер лигата“ и „Е*и го Перез“ го прославија овој разумен потег на „сините“.