Украинската морнарица извести за трагична загуба на животи во Одеса денеска поради разорното руска бомбардирање. 5 лица го изгубиле животот.

Во време на нападот, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис бил на средба со Зеленски.

Лидерите неповредени среде хаос и бомбардирање

Инцидентот се случи додека грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и украинскиот претседател Володимир Зеленски беа во официјална посета на градот. И покрај хаосот, и двајцата лидери, заедно со нивните делегации, излегоа неповредени од бомбардирањето

Застрашувачки експлозии одекнуваа во Одеса

За време на заедничката прес-конференција, Мицотакис го сподели интензитетот на искуството, велејќи:

„Немавме време да одиме во засолништето. Тоа е многу интензивно искуство. Навистина е различно да се чита за војната во весник и да се слушне. со свои уши, видете го со свои очи“.

Цел било хангар за беспилотни летала на украинската морнарица цел: прецизност на бомбардирањето

 

Руското Министерство за одбрана откри дека бомбардирањето успешно погодило хангар во кој биле сместени дронови на украинската морнарица.

Наводно, ова била целта на рускиот напад со дронови.

Зеленски, како одговор, ја обвини Русија дека покажува бесрамно непочитување на животите на цивилите, изјавувајќи:

„На Русија не и е грижа кого тие целат. Москва или полуде или не контролира што прави нивната терористичка армија“.

Глобална осуда: Лидерите зборуваат

Урсула фон дер Лајен, претседател на Европската комисија, на социјалните мрежи остро го осуди нападот врз Одеса за време на посетата на официјални лица. Нејзиниот пост ги повтори глобалните чувства, осудувајќи го неселективното таргетирање на цивили во време на конфликт.

 

Извор: Libertas