Иако не зборуваше за деталите, Обама откри дека, кога ја презел функцијата во 2009 година, прашал дали има тајна лабораторија во која се кријат информации за вонземјани за кои тој треба да знае.

-Кога станува збор за вонземјани, некои работи едноставно не можам да ви ги кажам во програмата. Кога дојдов во канцеларијата, прашав дали има некаде лабораторија каде што чувавме примероци од вонземјанин и вселенски брод. Тие направија малку истражување и одговорот беше – не, но што е навистина точно, јас сум сериозен сега, е дека има снимки и записи на предмети на небото за кои не знаеме точно што се. Не можеме да објасниме како се движеле, не ја разбираме нивната траекторија и не ја разбираме шемата на нивното однесување рече Обама.

Тој додаде дека има луѓе кои сериозно ги истражуваат тие набљудувања, но дека, за жал, тој нема што да пријави за тоа.

„Откритието“ на Обама се случи еден ден откако се појави видео од наводно НЛО покрај американски брод во близина на Сан Диего и исчезна во морето.

Поранешниот поручник на американската морнарица Рајан Грејвс зборуваше и за неговите наводни средби со мистериозни предмети, наведувајќи дека заедно со другите пилоти на неговата борбена ескадрила Ф / А-18, тој забележал „чудни, неидентификувани предмети“ на воздушниот простор југоисточно од плажата Вирџинија и дека се случувало скоро секој ден, две години, почнувајќи од 2015 година.