Oгромна толпа народ го поздрави претседателот Владимир Путин за време на раскошниот прием во Пјонгјанг, каде севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изрази „целосна поддршка“ за руската војна во Украина и вети посилни стратешки врски со Москва.

Почесна гарда, вклучително и коњаници, и голем број цивили се собраа на плоштадот покрај реката Таедонг, која минува низ главниот град, според видеото што го објавија руските медиуми.

 

Има и деца кои држат балони и џиновски портрети на двајцата водачи со национални знамиња што ја красат Големата народна сала. Ким и Путин потоа биле однесени во палатата Кумсусан на разговори на самитот, објавија руските медиуми.

„Високо ја цениме вашата доследна и непоколеблива поддршка за руската политика, вклучително и кон Украина“, рече Путин на почетокот на средбата со Ким, пренесе руската државна новинска агенција РИА. Путин изјави дека Москва се бори против хегемонистичката, империјалистичка политика на САД и нивните сојузници.

Ким рече дека односите меѓу Северна Кореја и Русија влегуваат во период на нов просперитет.

„Сега ситуацијата во светот е комплицирана и брзо се менува. Во таква ситуација имаме намера дополнително да ја зајакнеме стратешката комуникација со Русија, со руското раководство“, рече Ким.

Фотографиите на државните медиуми ги прикажуваат улиците на Пјонгјанг украсени со портрети на Путин и фасадата на недовршениот и празен хотел Рјуѓонг во облик на пирамида од 101 кат, светло осветлен со џиновска порака „Добре дојдовте Путин“.

Денешната агенда вклучува разговори меѓу двајцата лидери, како и свечен концерт, државен прием, потпишување документи и изјава за медиумите, јави руската новинска агенција Интерфакс.