Неодамна избраниот градоначалник Салвадор Виљалва Флорес е убиен во јужната мексиканска држава Гереро, соопштија локалните власти.

Салвадор Вилалва Флорес победи на локалните избори на 2 јуни и требаше да ја преземе функцијата градоначалник на Копа, град со околу 4.000 жители, во септември.

Тој бил во автобус кога во понеделникот бил смртно застрелан во главата во градот Сан Педро лас Плајас, според државното обвинителство на Герера, пренесува АП.

Избраниот градоначалник бил изваден од автобусот со кој се движел и пукал“, пишува локалниот весник.

Не се дадени дополнителни детали, а државата Гереро е седиште на бројни криминални организации кои се борат за контрола на територијата, пренесува АП.

Најмалку 34 политички кандидатки биле убиени низ Мексико пред и по изборите на 2 јуни, според организацијата за човекови права Data Civica.