Херој за Белгијците беше Торген Азар, стрелец на единствениот гол во 42-та минута.

Португалеците имаа неколку шанси во продолжението, но не успеаја да постигнат гол, па избраниците на Сантош се враќаат дома и ја предаваат шампионската круна освоена во 2016 година во Франција.

Асот на Јувентус, Кристијано Роналдо како и по мечот со Србија во Белград, неколку пати ја фрли лентата на тревата.

Веднаш по мечот во Севиља, Роналдо најпрво ја извади лентата од раката, ја фрли на тревата, а потоа, напуштајќи го теренот, ја шутна.