Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија.
Според досега познатите информации, загинале најмалку 3 лица.

Најмногу повредени има во градот Падерборн, кој се наоѓа меѓу Франкфурт и Хамбург.

Поради последиците од невремето во тој регион бил прекинат железничкиот и патниот сообраќај.

Во Липштад торнадото предизвикало голема материјална штета корнејќи дрвја, а ветрот го разнел покривот од локалната црква, пренесува „Билд“.

-Во невремето се повредени околу 50 лица, од кои најмалку 10 се тешко повредени. Покривите на некои објекти се откорнати и разнесени на километри подалеку или оштетени. Врз уништените автомобили и натаму лежат многу откорнати дрвја-соопшти полицијата.

Властите ги повикаа граѓаните да останат во своите домови.

Погледнете во видеото: