Службата за безбедност на Украина (СБУ) уапси двајца полковници од Службата за државна безбедност на Украина, кои заедно со уште три лица подготвувале обид за атентат против украинскиот претседател Володимир Зеленски, шефот на СБУ Васил Маљук, шефот на ГРУ Кирило Буданов и други високи функционери по наредба на руските специјални служби. Тие се обвинети за предавство.

Eден од уапсените е полковникот Андреј Гук, кој е близок со шефот на службата за безбедност Сергеј Рудју, кому му е кум, пренесе „Страна“. Другиот приведен полковник по име Деркач.

„При претресите пронајдени и одземени се средства за напад, како и други докази за криминални активности“, известуваат од СБУ.

Двајцата полковници пренесувале тајни информации за движењето на Зеленски, Буданов и Маљук. Тие бараа изведувачи меѓу војската кои се блиски до обезбедувањето на претседателот, кои „би можеле да го земат шефот на државата како заложник, а потоа да го убијат“.

СБУ тврди дека Буданов требало да биде убиен до Велигден со ракетен напад врз домот каде што требало да биде и чии координати и биле дадени на Москва. После тоа, требаше да се користат дронови за да се убие остатокот од куќата, а со друг проектил да се избришат сите траги. ФПВ беспилотни летала, ракетни фрлачи и противпешадиски мини беа испорачани од полковник на службата за безбедност од друг регион на Украина. Снимени се разговори на потенцијалниот извршител на терористичкиот акт со „глава“ од Федералната служба за безбедност на Русија.

Според Страна, сите осомничени биле уапсени веќе во саботата. Полковникот Хук бил приведен во неговиот дом, а при претресот било пронајдено оружје кое безбедносната служба го пријавила за исчезнато уште на 24 февруари 2022 година, како и експлозив. Пронајдени се и докази за соработка со руските специјални служби.

Деркач бил приведен во регионот Суми, каде што бил за Велигден.