Реномираниот медиум Ројтерс пишува дека веројатно уште денеска можно е да биде назначен нов премиер. Според електронското издание „Медуза“, останувањето на Михаил Мишустин е речиси сигурно, иако продолжуваат гласините дека е избран или заменик-шефот на претседателската администрација Сергеј Кириенко или градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин.

Еве кои се земјите кои испратиле претставници на церемонијата

„Радио Либерти“ забележува дека на церемонијата присуствувале 6 претставници на земјите од ЕУ: Франција, Унгарија, Грција, Словачка, Малта и Кипар.

Путин победи со тврдења за рекордна поддршка на изборите што Западот ги доведе во прашање. Повеќето земји во ЕУ и САД избраа да ја бојкотираат церемонијата.

Бојкот на САД и дел членки на ЕУ

Соединетите Американски Држави и повеќето земји од Европската унија ќе ја бојкотираат церемонијата во Кремљ за да се заколне Владимир Путин на нов шестгодишен претседателски мандат во вторник, но се очекува Франција и некои други земји од ЕУ да испратат свој пратеник и покрај повикот на Киев.

Која е причината на бојкотот?

Различниот дипломатски одговор на западните сили го истакна јазот околу тоа како да се справи со рускиот лидер повеќе од две години откако тој започна целосна инвазија на Украина.

„Не, нема да имаме претставник на неговата инаугурација“, изјави Метју Милер, портпарол на американскиот Стејт департмент. „Ние секако не сметавме дека изборите се слободни и фер, но тој е претседател на Русија и ќе продолжи да биде во тоа својство.

Велика Британија и Канада рекоа дека нема да испратат никого да присуствува на церемонијата, која доаѓа еден ден откако Русија во понеделникот објави дека ќе одржи вежби за тактичко нуклеарно оружје за кои рече дека се надева дека ќе ги олади „жешките глави“ на Запад.

Убедлива победа за Путин – „недемократски избори“

Путин извојува убедлива победа на претседателските избори во март само неколку недели откако неговиот најистакнат противник Алексеј Навални почина во затвор. Западните влади го осудија реизборот како нефер и недемократски.

„Украина не гледа правна основа да го признае како демократски избран и легитимен претседател на Руската Федерација“, се вели во соопштението на украинското Министерство за надворешни работи.

Церемонијата на полагање заклетва во вторникот, како што се наведува, имала за цел да создаде „илузија на легитимитет за речиси доживотно останување на власт на човекот кој ја претвори Руската Федерација во држава агресор, а владејачкиот режим во диктатура“.

Странски диплломати биле поканети

Висок функционер на Кремљ изјави дека шефовите на сите странски дипломатски мисии во Москва биле поканети да присуствуваат на инаугурацијата на Путин, пренесе новинската агенција Интерфакс.