– Правдата не смее да биде слепа. И еден ден во затвор на неправедно осуден е тежок како година. Македонија не смее да ги заборави своите синови. Слобода за уставобранителите и поддршка на општонародниот протест!, повика лидерот на партијата, Христијан Мицкоски. 

Поддршка и повик за протестот во недела најави и поранешниот премиер Никола Груевски.

– Протестот на 25. Април со кој се бара ослободување или пат до брзо ослободување на затворените лица заради учеството во настаните на 27 Април 2017 година, како и на припадниците на МВР е оправдан. Нивните пресуди се неправедни. Осудени се со сурова конструкција на лажна квалификација за тероризам со цел не само да бидат затворени, туку тоа да трае по 10, 15 и повеќе години,  напиша Груевски на Фејсбук.

Поддршка и повик за протестот во недела во Скопје

Протестот на 25. Април со кој се бара ослободување или пат до брзо…

Posted by Nikola Gruevski on Friday, April 23, 2021

Оперскиот пејач Игор Дурловски, единствениот кој доби ослободителна пресуда во големиот судски процес за насилствата од 27 април, на својот Фејсбук профил соопшти дека на протестот ќе ја пее химната на државата.

Posted by Игор Дурловски on Tuesday, April 20, 2021