Од таму додаваат дека во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата, со исклучок на главниот град, е пријавено дека се лекуваат вкупно 916 пациенти позитивни и суспектни на вирусот. Во Скопје бројот на ковид-пациенти е 621, од кои само во последните 24 часа биле хоспитализирани 70 лица. Голем дел од овие пациенти се на кислородна поддршка.

„Во болницата во Битола се хоспитализирани 80 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 96 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 40 пациенти, во Велес се лекуваат 68 лица, а во Куманово 137 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во ковид-центарот во Охрид се хоспитализирани 95 пациенти, во Прилеп – 119, во ковид-центарот во Гостивар – 43, а во Струга – 14 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 65 пациенти, во Кочани и во Кичево по 28, во Кавадарци – 78, а во Гевгелија – 25 лица позитивни и суспектни на вирусот“, се вели во соопштението на Министерството, од каде што додаваат дека бројките се менуваат од час на час според направените приеми и исписи на пациенти.

И во скопските болници бројот на приеми во изминативе денови е зголемен и утрово до 8 часот имало 60 слободни места. Се очекува во текот на денот по направените исписи на оздравени пациенти да се ослободат и дополнителни места. Во изминатите 24 часа дома биле пуштени 46 опоравени пациенти.