За 24 часа имаме 46 починати. Од нив 15 се од главниот град. Еден пациент е починат во домашни услови, а останатите 45 се починати во болнички услови.

Регистрирани се 641 оздравен пациент од:Скопје – 298, Битола – 59, Прилеп – 46, Струмица – 44, Кавадарци – 23, Штип – 21, Кочани – 20, Тетово и Гостивар – по 19, Охрид – 13, Кичево – 11, Неготино – 10, Ресен – 9, Радовиш – 8, Крива Паланка – 7, Виница – 6, Велес и Валандово – по 5, Струга – 4, Куманово и Делчево – по 3, Берово и Пробиштип – по 2, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата е 152.002, бројката на оздравени пациенти е 132.171, а бројот на активни случаи изнесува 15.013.