Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, Марија Захарова, со зајадлив одговор до шефот на дипломатијата Бујар Османи, кој изрази надеж дека Москва нема реципрочно да одговори на протерувањето руски дипломат од Македонија.

На 14 мај беше преземен непријателски чин против руската дипломатска мисија во С. Македонија. Властите прогласија за персона нон грата еден од нашите дипломати. Ги осудуваме ваквите активности и најавуваме дека ќе следуваат реципрочни мерки. Но, МНР на Македонија одговори дека во Русија работат само двајца нивни дипломати и дека се надеваат дека Русија нема да протера ниту еден дипломат. Прашање: На што мислеа во Скопје кога ја носеа одлуката за протерување на рускиот дипломат? И ни предлагаат да протераме други наместо нивните дипломати, кои се малку на број?“, напиша Захарова на Фејсбук.