-Мислам дека сме на добар пат. Во моментов вакцинираме околу милион граѓани на ден во Германија и ако продолжиме вака, има причина за оптимизам, рече Сандра Циесек, директор на Институтот за медицинска вирусологија на Универзитетот во Франкфурт.во интервју за неделниот подкаст на јавниот сервис на НДР на тема пандемија на коронавирус.

Таа објасни дека факторите како што се зголемените вакцинации и тестирања и променетото однесување на луѓето со доаѓање на потопло време и подолг престој на отворено заеднички влијаат на опаѓачкиот тренд на бројот на нови инфекции.

-Секогаш е комбинација од многу влијанија, рече Циесек.

Таа ја повтори оптимистичката проценка на здравствениот портпарол на владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД), Карл Лаутербах, кој вчера рече дека „летото ќе биде добро“.

Промената е индицирана и со растечките отстапки во некои сојузни покраини. Баварија на крајот на мај најави отворање хотели за престој на туристи, а некои други федерални држави, како Мекленбург-Западна Померанија и Бранденбург, најавија отворање на угостителство.

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан ги повика федералните провинции „претпазливо да се отвораат“ во угостителската индустрија, што пред се се однесува на понудата на отворено. Оваа недела треба да бидат донесени и одредби за изземање од антипандемиски мерки за вакцинирани лица. Одредбата, која би можела да стапи на сила уште овој викенд, вакцинираните и оние кои го преживеале коронавирусот, со некои исклучоци, ги ослободуваат од карантинските обврски по враќањето од странство, како и мерките за ноќно ограничување.

Седумдневната инциденца во средата беше 132,8, што е за речиси десет единици помалку од претходниот ден. Минатата среда, инциденцата беше 160.

Вирусолозите се задоволни и од падот на бројот на пациенти во единиците за интензивна нега.

-Очекуваме бројот на пациенти на одделите за интензивна нега значително да се намали до крајот на месецот, рече Гернот Маркс, претседател на Германското здружение за интензивна нега.