Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди Црна Гора, јавува EMSC.

Епицентарот бил на 20 километри северозападно од Никшиќ.

Земјотресот е регистриран во 9 часот и 16 минути на длабочина од девет километри.